9 Etkili Google Plus Tavsiyesi

Sosyal medya siteleri arasında Google Plus, arama sonuç sayfalarını domine eden SEO açısında da diğerlerine göre oldukça etki eden bir platform. Web marketing çalışmalarınızı Facebook ve Twitter gibi diğer sitelerle de desteklemelisiniz tabi ki, ama bu 2 sitenin de Google datalarının çoğuna ulaşamıyor olması etkisini biraz daha azaltıyor. Bu avantajı kaybetmemek için mutlaka Google + kullanılmalı. Şimdi Google Plus’u daha da avantajlı hala getirebilmek için bazı Google Plus tavsiyelerimizi açıklayalım. Önce Google Plus hesabınız yoksa hemen açın.

1) Google Plus Profilinize Link Yerleştirin

Google Plus profilinde about sekmesi altında anchor text ile linkler oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız bu linkler size mutlaka fayda sağlayacaktır. Aldığın bu linkin değerini arttırıp daha fazla fayda sağlamak için ağınıza daha fazla kişi ekleyin ve postlarınızın daha fazla paylaşılmasını sağlayın. Google Plus profilinize gelecek onlar linkler de yine profilinizden çıkan linklerin değerini arttırır. Şimdi “edit profile” butonunu tıklayın ve about sekmesinde “introduction” u düzenleyin. Public seçeneğini seçerseniz herkese açık olur ve daha çok kişi görebilir.

Google-Plus

2) İlgi Duyduğunuz Site Linklerini Ekleyin

Yukarıda resimde 2 numaralı alanda görünen linkler kısmına sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz veya paylaşmak istediğiniz linklerinizi ekleyin.

3) Postunuzda Linkler ve Resimler Olsun

Postlarda, profilinizde olduğu gibi kelimeler üzerinden link veremiyorsunuz ama URL şeklinde tıklanabilir link verebiliyorsunuz. İletinize URL yerleştirin ve otomatik olarak link şeklinde çıksın. Burada iletinizin ve URL’nizin resimli çıkmasına dikkat edin. Resimli çıkan iletiler kullanıcıların dikkatini daha çok çeker ve vermiş olduğunuz URL’nin daha çok tıklanmasına yardımcı olur. Yine iletiye ve URL’ye uygun güzel resimler tıklanma oranını arttıracaktır. İletiniz beğenilir ve daha yüksek kaliteli profiller tarafından paylaşılırsa vermiş olduğunuz URL linklerin değeri daha çok artar.

Örnek olarak az önce Turgay Doğan Google+ hesabımda yaptığım paylaşıma bakabilirsiniz.google-plus-seo-post

4) Post Metnini SEO için Uygun Olarak Belirleyin

Paylaşacağınız post’taki metin aynı zamanda Google Plus sayfasının da başlığı olacağı için bu metni uygun bir biçimde seçmelisiniz. Hem SEO için uygun, hem de kullanıcılar için çekiçi metinler oluşturmalısınız. Google Plus postunun ilk birkaç kelimesi başlık etiketini oluşturacaktır. Örnekteki post sayfa kaynağında aşağıdaki şekilde görülmektedir.

</script><title>Turgay Dogan – Google+ – Doğal SEO Oranları…</title><script>

5) Yeni ve Güncel İçerikler ile Hızlı İndexlenin

Eğer Google Plus’ta sık sık yeni içerikler paylaşırsanız sayfanız güncel olacaktır ve Google paylaşımlarınızı çok hızlı indeksleyecektir. Diğer sosyal medya profillerinizde yaptığınız gibi Google Plus’ta da yeni içerikler paylaşın ve hızlı indekslenin.

6) Hedef Kitlenize Ulaşın

Plus sayfasınızı hedef kitlenize ulaşmak ve hedef kitleniz ile etkileşimde olan ağlara ulaşmak için de kullanın. İlgili sayfalarla post paylaşımı, postalarınızda ilgili sayfalardan bahsetme, hedef kitleniz ile aynı çemberde bulunma, hedef kitlenizin postlarına ve fotoğraflarına yorum yapma, ilgili kişileri çemberinize ekleme, onları fotoğraflarda etiketleme ve etkinlik oluşturup davet etme gibi faliyetlerle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz

7) CircleRank Kontrolünüzü Yapın

Çok güzel bir araç olarak CircleCount’u kullanarak günlük takipçi büyüklüğünüzü, postlarınızın viralliğini ve diğer Google Plus profilleri ile kendi skorunuzu kontrol edin.

8) Değişikliklere Hemen Uyum Sağlayın

Google Plus da tıpkı diğer hizmetler gibi sürekli güncelleniyor, değişiklik yapılıyor ve yeni özellikler getiriliyor. Değişiklikler ve yenilikler karşısında hızlı ve erken aksiyon alın. Bu siz çok ciddi faydalar sağlayacak.

9) Goolge Plus Sayfası Oluşturun ve  Google Rehber Kullanın

Son madde için daha sonra detaylı makaleler yayınlamaya çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir